Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Festiwal "Wiersze w mieście", czyli jak poezja rejestruje i reaguje na zmiany

Pod hasłem "Zmiany" odbywa się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu "Wiersze w mieście" prezentującego w warszawskiej przestrzeni publicznej najnowszą poezję europejską. Czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany: w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja wiersze Warszawa Wiersze w mieście Tomasz Żąda Trójka

Czy należy zabronić sprzedaży e-papierosów? Dr Sutkowski: musimy edukować i pokazywać, jakie są skutki

W Polsce w ostatnich latach bardzo wzrasta sprzedaż jednorazowych e-papierosów. W 2022 r. sprzedano 32 mln sztuk, a w 2023 r. już ponad 100 mln sztuk. Sięgają po nie coraz młodsze osoby. Czy należy zabronić sprzedaży e-papierosów? 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski e-papierosy grill Michał Sutkowski Ewa Wojtowicz infografika WHO nikotyna papierosy sprzedaż medycyna zdrowie Ministerstwo Zdrowia

Eurowizja 2024. Drugi półfinał w Malmö. Relacja na żywo w Polskim Radiu

Szesnaście krajów walczy o znalezienie się wśród dziesiątki najlepszych piosenek drugiego półfinału, co oznaczać będzie udział w sobotnim finale Eurowizji 2024. Aż dziesięć prezentowanych dziś utworów jest napisanych w języku angielskim. Jedna propozycja jest mieszanką angielskiego i języka narodowego, a tylko pięć propozycji powstało w językach urzędowych danych państw. Początek transmisji - również na stronach Polskiego Radia - o godzinie 21.    
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 Szwecja koncert MUZYKA EBU TVP Polskie Radio konkurs

Feminatywy - nowy wymysł czy wiekowy środek językowy?

Używanie takich feminatywów jak np. "profesorka", "doktorka", "architektka" nie spotyka akceptacji niektórych osób, choć bez problemu używane przez wszystkich są "nauczycielka", "aktorka", "pisarka". Dla jednych to dziwny wymysł; inni wskazują, że takie formy znajdziemy w przedwojennych słownikach. Jaka jest prawda o feminatywach? O tym w "PrzySłowiu", które z cyklu przekształciło się w pełnowymiarową audycję.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy polszczyzna

Jak uzdrowić polską służbę zdrowia? Naczelna Izba Lekarska ma na to plan

Mimo że lekarzy wciąż jest za mało, to kierunki medyczne studiuje za dużo osób. Aby usprawnić działanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce, Naczelna Izba Lekarska powołała specjalny zespół, który ma zająć się wypracowaniem zmian w systemie ochrony zdrowia. Pierwsze efekty pacjenci i lekarze mają poczuć już za kilka miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia Robert Grzędowski Naczelna Izba Lekarska zdrowie lekarz Trójka

Galeria Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie. Jakie eksponaty można oglądać?

Galeria Porcelany na Zamku Królewskim w Warszawie zawiera wspaniałe okazy porcelany miśnieńskiej i chińskiej. Dla zwiedzających dostępna jest od 26 kwietnia. O tajemnicach tego miejsca i wyjątkowych eksponatach w "Skarbach kultury polskiej" opowiadają prof. Wojciech Fałkowski i dr Anna Szkurłat. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zamek Królewski Warszawa porcelana Galeria Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie

Balet "Romeo i Julia" z choreografią Sashy Waltz w Łodzi. "Przechodzimy przez każde emocje"

W ramach Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi będzie miała miejsce polska premiera baletu "Romeo i Julia" z choreografią Sashy Waltz. O przygotowaniach i szczegółach spektaklu opowiedzieli w audycji "Przed premierą" aktorzy i twórcy tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  balet Teatr Wielki w Łodzi premiera Hektor Berlioz Monika Zając Dwójka Rafał Janiak Joshua Legge Karolina Urbaniak Anna Krzyśków Zygmunt Dziubiński KULTURA

Festiwal Millennium Docs Against Gravity. "Możemy wiele się nauczyć od tych bohaterów"

- Myślę, że wbrew pozorom większość z nas ma świadomość wszystkich tych złych rzeczy, które dzieją się na świecie. W festiwalowych filmach też są poruszane ciężkie tematy, ale jest w nich również bardzo dużo nadziei i bardzo dużo pięknych bohaterów i bohaterek, którzy na co dzień robią niesamowite rzeczy, żyją w niesamowitych miejscach - mówił w Dwójce Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  Millenium Docs Against Gravity Marcin Pesta kino FILM dokument film dokumentalny KULTURA Dwójka Karol Piekarczyk